Ne menjen a jégre!

2020. 01. 15., sze - 14:53
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Milyen vastag jégrétegre lehet rámenni biztonságosan? Mit kell tenni, ha beszakad a jég alattunk? Fogadják meg a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság tanácsait!

A hideg időjárás miatt egyre több vízterület fagy be hazánkban. A szabadvizek befagyott területe gyermekre és felnőttre egyaránt vonzerőt gyakorol, ugyanakkor veszélyeket is rejt magában. Ezek felülete jelenleg még nem elég szilárd ahhoz, hogy bárkit is elbírjanak. A jégbeszakadásoknak gyakran súlyos kimenetelük is lehet, az emberek felelőtlen viselkedésének és a jég tulajdonságának nem megfelelő ismerete miatt. A hirtelen hőmérsékletváltozások, illetve a tartósan enyhe időjárás nagymértékben megváltoztathatja a jégtakaró tulajdonságait, ezáltal az veszélyessé, kiismerhetetlenné válhat.

Fontos tudni:

A szabadvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog.

A fagyásban lévő jég a következőképpen terhelhető:

  • kb. 8 cm vastagságú jég            ®         egy felnőtt
  • kb. 12 cm vastagságú jég          ®        egy csoport  
  • kb. 18 cm vastagságú jég          ®        szánkók, fakutyák

A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság 2020. január 15-én a délelőtti órákban végzett mérése alapján a Szolnoki Holt-Tisza jégvastagsága - a mért pontokon -  3,5 – 4 cm, sportolásra egyáltalán nem alkalmas.

A biztonságosnak ítélt jégre is TILOS rámenni éjszaka, korlátozott látási viszonyok között, járművel – a biztonságos munkavégzés kivételével –, kikötők és veszteglőhelyek területén, valamint a folyókon, rianás esetén a Balatonon.

A szabadvizek jegére nemcsak a sportolásra, csúszkálásra vágyók mennek, hanem azok is, akik horgászat, illetve szellőztetés céljából léket vágnak. Lék vágása esetén a jégmentessé vált területet legalább 50 méter távolságból felismerhető módon meg kell jelölni. Az 1 m2-t meghaladó területű léket nem elég megjelölni, azt 1 m magasságban, legalább 10 cm széles piros-fehér csíkozású korláttal körül kell határolni.

Néhány jó tanács:

Soha ne menjenek egyedül a jégre! Ne álljanak szorosan egymás mellé nagy csoportban és lehetőleg folyamatosan mozogjanak, ne egy helyben ácsorogjanak!

A jégen tartózkodás során, gyanús ropogás, recsegés esetén, azonnal feküdjenek hasra, hogy a jég minél nagyobb felületen legyen terhelve és próbálják meg a legközelebbi biztos pontot (partot, stéget) hason csúszva elérni! Beszakadás esetén kerülje a felesleges mozdulatokat, hogy a ruházatban keletkezett szigetelő légréteg ne tudjon kijönni! Igyekezzen a jég szélében megkapaszkodni és lábbal a legközelebbi biztos pont felé lökni magát, közben segítséget kérni! Partot érés után, azonnal menjen meleg helyre, szárítkozzon meg és igyon forró, meleg italt, de kerülje a kávé és az alkohol fogyasztását!

Vigyázzanak magukra és egymásra!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Becsapott eladó

A Csornai Rendőrkapitányság büntetőeljárást indított ismeretlen csaló ellen, aki egy internetes alkalmazáson hirdető nőt vert át.

 

Mentési gyakorlat

A vízirendészek a társszervek bevonásával gyakorlatoztak Tiszafüreden. A bemutató során két csónak összeütközését szimulálták a Tisza-tavon, majd a vízbe esett, úszni nem tudó ember mentését mutatták be.

 

Fél hónap alatt 51 elfogás

A BRFK akciójában 51 embert fogtak el, köztük egy emberölés bűntett kísérlete miatt körözött férfit.

 

Csapatmunkával mentettek életet

Végzetes lépésre szánta el magát egy fiatal férfi Zalaegerszegen. Civilekkel közösen sikerült megakadályozni, hogy tragédia történjen.