Naponta áldozatul esik valaki

2023. 07. 06., cs - 10:16
Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Az elmúlt egy hónapban Tolna vármegyében több tucat feljelentést tettek olyan sértettek, akiknek a banki adatait ismeretlenek csalárd módon megszerezték és a számláikat megcsapolták.

Az internetes csalók újabb és újabb elkövetési módszerekkel támadnak. A június elseje óta elrendelt több, mint 40 ügyben volt 20 és 39 millió forinttal megkárosított sértett is, de a néhány milliós kárérték is gyakori.

Egy esetben ismeretlenek megkerestek egy korábban „romantikus csalás” áldozatául esett sértettet is. Most a korábban elcsalt pénz visszaszerzésére tettek ígéretet, ezért különböző ügyintézői díjakat kérve. A tévedésbe ejtett ügyfélnek újabb 2 millió forintjába került az átverés.

Az elkövetők különböző internetes hirdetési oldalakon (pl. Marketplace, Jófogás, Vinted) eladásra kínált termékekre jelentkeznek, mint vevő. A vásárláshoz e-mail címet kérnek, amelyre az eladó később egy olyan e-mail üzenetet kap, amely látszólag a hirdetési oldaltól, futárcégtől, vagy valamelyik szolgáltatótól (pl.: NETFLIX) származik.

Az e-mailben az áll, hogy a terméket már kifizették, vagy esetleg tartozás áll fenn, amelyet az eladó egy linken a bankkártya adatok megadásával tud megerősíteni, vagy az adós a számlát így tudja kiegyenlíteni. Az eladók több esetben megadták a bankkártyájuk adatait, a csalók így hozzáfértek a bankszámlájukon tartott pénzükhöz.

Sok esetben banki alkalmazottként mutatkoznak be a telefonon bejelentkező csalók, ráadásul az eredetivel azonos, vagy ahhoz megtévesztésig hasonló számról. Ha valaki telefonon nem „hajlandó” kiadni az adatait, egy kódot küldenek e-mailben, vagy sms-ben. Amennyiben a kód beolvastatása sem jár eredménnyel, akkor az email cím és kártyaszám utolsó számjegyeinek beolvasásával akarják meggyőzni a gyanakvó ügyfelet, hogy ők valóban a bank alkalmazottai. Így próbálják rávenni a kiszemelt áldozatot, hogy adja meg kártyájának lejárati dátumát és a CVC kódját! Ezeket soha ne adja meg!!

A rendőrség minden eszközzel fellép az online bűncselekmények megakadályozása, az elkövetők felderítése és elfogása érdekében, de fontos, hogy a lakosság is tegyen saját biztonsága érdekében, ezért arra kérjük az internet felhasználóit, hogy fogadják meg az alábbi tanácsainkat:

  1. A bankkártya adatokat (kártyaszám, érvényességi idő, CVC kód) soha ne adják meg magánszemélyeknek! Ahhoz, hogy az eladásra kínált terméket a vevő megvásárolja, kizárólag az eladó bankszámlájának számára van szüksége, amelyre a termék árát elutalhatja. Online vásárlások, rendelések alkalmával soha ne mentse a kártya adatokat! Lehetőség szerint használjon virtuális bankkártyát, melyre havonta tölt fel kisebb-nagyobb összeget, amiről a vásárlásait tudja fizetni!
  2. E-mailben kapott linken felugró oldalak nem biztonságosak! Az ilyen felületeken megadott adataik veszélyben lehetnek! Amennyiben a szolgáltató oldalára szeretnének lépni, azt a böngészőből közvetlen úton tegyék meg!

 

Amennyiben az online biztonsága érdekében további tájékoztatásra van szüksége, keresse fel a www.kiberpajzs.hu felületet, ahol naprakész információkat kaphat az aktuális elkövetési módszerekről, valamint a megelőzés gyakorlati lehetőségeiről egyaránt.

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Csapatmunkával mentettek életet

Végzetes lépésre szánta el magát egy fiatal férfi Zalaegerszegen. Civilekkel közösen sikerült megakadályozni, hogy tragédia történjen.

 

Dühében gyújtogatott, még aznap elfogták

Senkitől nem tudott cigarettát kérni, ezért felgyújtotta egy trafik zárt, műanyag ajtaját egy férfi Magyarbánhegyesen. A rendőrök hamar kiderítették, ki volt a rongáló, és vádemelést javasolnak ellene.

 

Lakásbetörő őrizetben

A törökszentmiklósi rendőrök őrizetbe vettek egy 24 éves férfit, aki az elmúlt hónapokban 10 bűncselekményt követett el Fegyverneken, zömmel lakásbetöréseket.

 

Véget ért egy betöréssorozat

Egy 16 éves fiatal több alkalommal tört be tatai fagyizókba, ahonnan elvitte a váltópénzt. A járőrök a napokban fogták el a hívatlan látogatót.