Nem Te vagy a fiam, nem a Te hangod!

2020. 12. 29., k - 13:57
Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Szekszárdon bukkantak fel az unokázós csalók. Három idős asszonyt próbáltak tévedésbe ejteni.

Egy 74 éves szekszárdi nő tett feljelentést 2020. december 28-án, mert ismeretlen tettes telefonon felhívta, mentőápolónak adta ki magát és azt állította, hogy a fia balesetet szenvedett. Átadta egy másik férfinek a telefont, aki a fiaként bemutatkozva több százezer forintot kért, hogy ne jelentsék fel. Az asszony egy telefonszámot kért, hogy visszahívhassa őket, mert előbb a menyével szeretett volna beszélni. Nem dőlt be az ismeretleneknek, nem hitte el, hogy a fiával beszél.

Idegen férfi hang hívta 2020. december 27-én 23 óra körüli időben azt a helyi asszonyt, akitől szintén balesetre hivatkozva, kártérítésre kértek pénzt. A nő elmondta a telefonálónak, hogy a hangja idegen, és tudja, hogy a fia jól van. Ő sem hitt az ismeretlennek.

Kétszer hívták azt a 83 éves szekszárdi asszonyt 2020. december 27-én délelőtt, akitől több százezer forintot kért az ismeretlen személy bírság megfizetésére. A hívó azt állította, hogy a nő unokája balesetet okozott, és pénzre van szüksége, amit át kell utalni. Az asszony lányának érkezése miatt meghiúsult az utalás.

A csalók a szépkorú emberek pénzét, értékeit igyekeznek megszerezni. Telefonon keresik fel az időseket, és a kiszemelt áldozat hozzátartozójának (unokájának, gyermekének) adják ki magukat, vagy azt mondják, hogy az ő megbízásából telefonálnak. Egy történettel állnak elő, amiben azt állítják, hogy a közeli hozzátartozó bajba került (kórházban, rendőrségen van, balesetet szenvedett). Kihasználják az idős emberek hiszékenységét, jóindulatát, a bajba jutott családtagon való segíteni akarását.

Az áldozattá válás elkerülése érdekében kérjük:

  • Mindig járjon utána, hogy a rokona valóban bajban van-e! Tegye le a telefont és hívja fel hozzátartozóját!
  • Tegyen fel olyan kérdéseket, amelyekre egy idegen nem tud válaszolni!
  • Ha mégis bűncselekmény áldozatává válnak, azonnal értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!

Mit tehet a család?

  • Tartsák rendszeresen a kapcsolatot idős hozzátartozóikkal!
  • Figyelmeztessék, beszéljék át velük a hasonló eseteket, az elkövetési módokat! Tanítsák meg nekik, hogy ismeretlen számról történő hívást minden esetben ellenőrizzenek, és haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot a családdal!
  • Beszéljenek meg egy közös jelszót, kérdést amit csak a család ismer, így visszakérdezésnél hamar kiderül ki van a vonal túlsó végén.
  • Tudatosítsák többször is, hogy semmilyen körülmények között ne adjanak át pénzt, értéket ismeretlennek!
  •  

Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal hívja a 112-öt!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Csapatmunkával mentettek életet

Végzetes lépésre szánta el magát egy fiatal férfi Zalaegerszegen. Civilekkel közösen sikerült megakadályozni, hogy tragédia történjen.

 

Dühében gyújtogatott, még aznap elfogták

Senkitől nem tudott cigarettát kérni, ezért felgyújtotta egy trafik zárt, műanyag ajtaját egy férfi Magyarbánhegyesen. A rendőrök hamar kiderítették, ki volt a rongáló, és vádemelést javasolnak ellene.

 

Lakásbetörő őrizetben

A törökszentmiklósi rendőrök őrizetbe vettek egy 24 éves férfit, aki az elmúlt hónapokban 10 bűncselekményt követett el Fegyverneken, zömmel lakásbetöréseket.

 

Véget ért egy betöréssorozat

Egy 16 éves fiatal több alkalommal tört be tatai fagyizókba, ahonnan elvitte a váltópénzt. A járőrök a napokban fogták el a hívatlan látogatót.