"Engem küldött az unokája, mert nagyon nagy bajba került”

2019. 03. 06., sze - 09:47
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Mindig legyen gyanús, ha unokájára vagy közeli hozzátartozójára hivatkozva pénzt kérnek Öntől! A csalók általában jó barátként mutatkoznak be és segítő szándékot színlelnek. A gyanútlan nagyszülő nem ismerheti az unokája összes ismerősét, ezért fenntartás nélkül segít.

Az idős emberek jóhiszeműségük, segítőkészségük és esetenként életkorukból adódó meggyengült egészségi állapotuk miatt kiemelten veszélyeztetettek a különféle jogsértésekkel szemben.

Az utóbbi időben megszaporodtak az úgynevezett „unokázós” csalások. Ennek megelőzése érdekében kérjük, olvassák el, fogadják meg tanácsainkat!

Az elkövetők a család iránt érzett legbensőbb érzelmekre alapozva, általában telefonon hívnak fel idős személyeket. Unokának, vagy egyéb hozzátartozónak, illetve egyes esetekben hivatalos személynek (például rendőrnek, mentősnek, kezelőorvosnak) adják ki magukat, majd egy meg nem történt balesetről, vagy káreseményről tájékoztatják az idős embert. A hozzátartozónak nyújtott sürgős segítségért általában készpénzt, és/vagy ékszert kérnek, amelynek átadásáig a telefonkapcsolatot fenntartják. Módszereik manipulatívak, drámai előadással ecsetelik, hogy az érintett „unoka” rendkívül nagy bajban van, s ezt a gondot csak az azonnali anyagi segítség tudja feloldani. A legtöbbször éjszakai órákban álmából felriasztott nagyszülő fel sem tud ocsúdni meglepetéséből, s nem is hagyják mérlegelni. A telefonáló legtöbbször közli, hogy az anyagi segítségért egy ismerősét küldi, aki átveszi a szükséges összeget.

A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya az alábbiakat javasolja:

- Ne beszéljenek idegenek társaságában családtagjaik anyagi viszonyairól, valamint arról, hogy adott pillanatban hol tartózkodnak! Az elkövetők felhasználhatják az információkat cselekményük felépítéséhez.

- A váratlanul telefonáló, vagy becsengető idegenekkel szemben legyenek óvatosak, ne bízzanak meg az általuk előadott történetben, azok valóságtartalmáról mindenképpen győződjenek meg!

- Soha ne nyissanak ajtót idegeneknek, és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt! Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen hivatkozik!

- Ha a történet valótlannak, kétségesnek vagy hihetetlennek bizonyul, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget a 112 központi segélyhívó számon!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Rossz döntés volt

Ittas párját engedte vezetni egy nő Csárdaszálláson. Ütköztek, de nekik szerencséjük volt, nem sérültek meg. Ez azonban nincs mindig így, nagyobb baj is történhet, úgyhogy nem érdemes kockáztatni.