Kábító akció

2023. 06. 29., cs - 08:50
Zsaru Magazin

Tavasz végén három hétig tartó országos bűnügyi akciósorozattal igyekeztek a rendőrök felderíteni az új pszichoaktív anyagokkal és a gyógyszerhamisítással kapcsolatos bűncselekményeket, megtalálni azok elkövetőit. A zsaruk mintegy 300 ezer adag drogot vontak ki a piacról, amelynek feketepiaci értéke nagyjából félmilliárd forint. Fülöpné dr. Csákó Ibolya alezredessel, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főosztály kiemelt főreferensével beszélgettünk.

– Azt mondják a szakemberek, hogy ma már nem a kábítószer-kereskedelem a legnagyobb üzlet, hanem az embercsempészés. Ez igaz?

– Ez nagy valószínűséggel igaz, de nem csak az embercsempészés eredményez nagyobb hasznot a bűnözőknek, az ENSZ statisztikái szerint még a gyógyszerhamisítás is hússzor többet jövedelmez. Néhány éve készült egy felmérés, amely a 15-16 éves európai fiatalok egészségkárosító szokásait vizsgálta. Már abból is kiderült, hogy a magyar fiatalok elsősorban cannabishoz nyúlnak, de a második, harmadik, negyedik helyen gyógyszereket találunk. Egyébként nem véletlen, hogy nagyon sok új kábítószer úgy készül, hogy az alapja egy már meglévő gyógyszer.

 

– Talán furcsa ezt mondani, de a cannabisszal és a hamis gyógyszerekkel legalább tudnak mit kezdeni a szakemberek. Az új pszichoaktív anyagokkal egy ideig általában semmit. Sok új drog jelenik meg a piacon?

– A Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) 2005 óta van egy korai jelzőrendszere, mely szerint 2005 óta 930 új anyag jelent meg. A kiugró 2014-es évben 101, tavaly „csak” 41. Kezdetben cannabisszerű hatást kifejtő, szintetikus anyagok voltak jellemzőek, manapság a szintetikus katinonok.

 

– Utóbbiakat a szakemberek úgy emlegetik, mint a legfőbb ellenséget.

– Egyrészt azért, mert a szintetikus katinonoknak nagyon erős stimuláló hatásuk van, kicsit amfetaminszerűek, kicsit a kokainhoz is hasonlatosak, könnyen beszerezhetők és viszonylag olcsók, miközben súlyos egészségkárosító hatással rendelkeznek, halált is okozhatnak, azaz hatalmas kockázat ilyeneket használni. Az amfetaminokat vagy a metamfetaminokat már ismerjük, de a katinonokról most még kevesebb tudásunk van. Kétféle új dizájnerdrog jelent meg a piacon néhány éve: a herbál, később a kristály. Miközben a herbál szinte eltűnt a piacról, a kristályok közé tartozó katinon egyre erőteljesebben van jelen.

 

– Felmerül a kérdés: ha ennyi új kábítószer jelenik meg, hogyan lehet hatékony megelőzési stratégiákat kidolgozni?

– Nagyon jó rendszert alakítottunk ki, külföldi vélemények szerint is Európában az egyik legjobbat. A Drog Fókuszpont, a Nemzeti Kábítószer Adatgyűjtő és Kapcsolattartó Központ havi rendszerességgel monitorozza az Európában és Magyarországon megjelenő új anyagokat. Az európai együttműködésben dolgozó szervezet segítségével lehetővé válik, hogy gyorsan reagáljunk a változásokra. Sokat tesznek a bűnmegelőzési területen dolgozó kollégák is, ők a most végrehajtott akció idején a kábítószerek és az új pszichoaktív anyagok veszélyeit bemutató előadásaikkal és interaktív projektjeikkel közel 78 ezer embert tudtak személyesen megszólítani.

 

– Magyarország hol helyezkedik el az európai drogfogyasztási listán?

– Az európai trendeknek megfelelően nálunk is nőtt a katinonok megjelenése és az amfetamin ecstasy használata, némileg nőtt a kokainlefoglalások száma és mennyisége, végül meglepő módon kicsit nőtt az LSD-nek és dizájner változatának használata is. Mindezek ellenére az európai uniós átlagot figyelembe véve az alacsony fogyasztású és alacsony kockázatú országok közé tartozunk. Ennek azért lehet örülni.

Csákó Ibolya alezredes

– Az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság elrendelt egy átfogó akciót, amelynek fókuszában az új pszichoaktív anyagokkal és a gyógyszerhamisítással kapcsolatos bűncselekmények felderítése állt. Kellően eredményes lehet egy ilyen megmozdulás?

– Ennek a nyári szünet előtt üzenetértéke is van, ráadásul megpróbáltuk egy picit nehezebben elérhetővé tenni a kábítószereket. Azért az biztos, hogy amíg van kereslet, addig kínálat is lesz. Az akcióval kapcsolatban viszont komoly eredményekről számolhatunk be.

 

– Úgymint?

– Az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság idén harmadik alkalommal szervezett ilyen akciót, amely három hétig tartott. Az ország mintegy 300 településén jelentek meg a bűnmegelőzési egységek, az akcióban 2542 rendőr vett részt, 317 ügyben intézkedtek, 461 embert hallgattak ki gyanúsítottként, közülük 125-öt őrizetbe vettek. Munkájukat a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ toxikológus és vegyész szakértői segítették.

 

– Mennyi kábítószert foglaltak le?

– A rendőrség mintegy 300 ezer adag kábítószert vont ki a piacról, amelynek feketepiaci összértéke nagyjából félmilliárd forint. A kutatások alkalmával lefoglaltunk többek között közel ezer tő cannabist, valamint 55 kilónyi marihuánavirágzatot, 55 kg amfetamin típusú anyagot, közel 20 kg szintetikus katinonszármazékot, ezek mellett kokaint és több ezer ecstasyt. Találtunk drogot pincében, gitárban, még az is előfordult, hogy amikor megjelentünk az egyik kereskedőnél, könyékig fehér poros volt a keze, éppen keverte az anyagot. Az akciót követően a kábítószer-ellenes küzdelemben kiemelkedő teljesítményük elismeréseként a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nemzetközi bűnözés elleni főosztály debreceni kirendeltségéről Tamás Tünde őrnagy, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányságról Szuhaj Szilvia alezredes és a Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányságról Polgár Zsolt főtörzszászlós országos rendőrfőkapitányi jutalomban részesült.

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: BÉRES ATTILA


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Közlemény

A rendőrség garázdaság gyanúja miatt folytat eljárást a szolnoki kalandparkban történt gyermekbántalmazás kapcsán.

 

A törvény elől nem lehet elbújni

Több napig bujkált a rendőrök elől Gyöngyösorosziban az a két betörő, akik napokkal korábban egy raktárépületből szerszámokat lovasítottak meg.

 

Strandolás közben jött a hívás

A telefonos csalók nem állnak le a nyári szünetben sem. Folyamatosan próbálnak hozzáférni a gyanútlan emberek bankszámláihoz Zalában is. Sajnos még mindig nagyon sokszor járnak sikerrel!

 

Nyúlcipőt húzott, de hiába

Több lopást is elkövetett a közelmúltban egy 23 éves kecskeméti férfi, aki ugyan megpróbált elfutni a rendőrök elől, de hamar utolérték. Az ellopott értékeket megtalálták a nyomozók és visszaadták a tulajdonosoknak.

 

Keressük Érsek Sándort

Az Ózdi Rendőrkapitányság a lakosság segítségét kéri egy 54 éves férfi eltünése ügyében.