Előtérben a családon belül erőszak

2022. 06. 09., cs - 07:35
Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési munkatársai a körzeti megbízottaknak szerveztek a témában képzést. A tréning célja a rendőri intézkedés hatékonyabbá tétele volt.

 

Az EU Alapjogi Ügynöksége 2014-ben nyilvánosságra hozott reprezentatív kutatási adatai szerint Magyarországon élete során minden ötödik nő szenved el testi vagy szexuális erőszakot partnere részéről. A felmérés szerint 220 ezer nő élhet olyan párkapcsolatban, ahol a partnere bántalmazza.

Gyakorisága és súlyossága ellenére a párkapcsolati erőszakot általában elhallgatás és tagadás veszi körül. A figyelemnek az elkövető felelősségre vonására és az áldozat segítésére kell irányulnia, hiszen a bántalmazás sokszor szabálysértések és súlyos bűncselekmények sorával valósul meg.

A téma fontosságára tekintettel a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai – a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának áldozatvédelmi referense közreműködésével – 2022. június 8-án a körzeti megbízottak részére a hozzátartozók közötti erőszak témakörében képzést tartottak. A rendőrök szituációs és interaktív feladatokon keresztül ismerhették meg a hozzátartozók közötti erőszak szereplőinek viselkedést, valamint példák kapcsán belehelyezkedhettek az áldozati szerepkörbe is. Az elvégzett feladatok, gyakorlatok várhatóan elősegítik a hatékony és szakszerű intézkedés végrehajtását.

 

Amennyiben bántalmazás (akár szóbeli, lelki, fizikai, szexuális vagy gazdasági erőszak) áldozata, Önnek joga van segítségre. A segítségnyújtás lehetőségei, szervezetei, fórumai az alábbiak:

  • Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálat
  • Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) Ingyenes segélyvonal: +36-80-20-55-20 E-mail: okit@csbo.hu
  • NANE (Nők a nőkért együtt az erőszak ellen egyesület) +36 80 505 101 (hétfő, kedd, csütörtök és péntek este 18-22 óra, szerda 12-14 óra között) nane.hu
  • Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány 116 111; 116 000 kek-onal.hu/index.php/hu/lelkisegely-vonal
  • Nők joga honlap nokjoga.hu
  • http://bantalmazas.hu/szervezetek
  • Áldozatsegítő Szolgálat 06 80 225 225 (éjjel-nappal hívható) igazsagugyiinformaci-ok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat

 

A rendőrség csak akkor tud hatékonyan fellépni, ha a jogellenes cselekmény a tudomására jut. Ezért amennyiben úgy érzi, hogy Ön vagy hozzátartozója sérelmére bűncselekményt, szabálysértést követnek el, haladéktalanul hívja a rendőrséget a 112-es – ingyenesen hívható – segélyhívó számon, vagy tárcsázza az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat 06 80 20 55 20-as krízisvonalát. Amennyiben azonnali segítséget nem igényel jelenlegi helyzete, de fenyegetve érzi magát, tegyen feljelentést bármelyik rendőrkapitányságon.

2


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Különdíjjal tértek haza

Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság iskolaőri csapata a székesfehérvári verseny szituációszakmai gyakorlatán aratott sikert.

 

Megtámadták a bankszámláját

Ismét lecsapott az álbankár, egy tiszatarjáni sértett számláján lévő közel 4 millió forint vált köddé. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.

 

51 pályakezdő

A frissen végzett rendőrök a fővárosban állnak szolgálatba.

 

Autófeltörő ellen nyomoztak

A Győri Rendőrkapitányság Pannonhalmi Rendőrőrse befejezte egy péri fiatalemberrel szemben folytatott büntetőeljárását.