"Trükkösöket” fogtak el a nagyatádi rendőrök

2017. 05. 16., k - 12:11
Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A 87 éves csurgói asszony figyelmét elterelve az egyik férfi arany nyakláncot lopott.

A Nagyatádi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya eljárást folytat lopás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt egy salgótarjáni lakos ellen.

A nyomozás adatai szerint 2017. május 13-án a délelőtti órákban két férfi megjelent egy csurgói lakcímen, ahol egyikőjük a lakóházhoz érve, a sértettet megszólítva, nyugdíjbiztosítótól küldött ajándék ígéretével bebocsátást nyert az asszony házába. A lakóházba magával vitt két garnitúra ágyneműt, amelyekre vonatkozóan a férfi azt állította, hogy az egyik ajándék, a másikat azonban vegye meg az asszony. A sértett az ágyneműt nem vette meg, azonban a férfi meglátva az asszony nyakában lógó arany nyakláncot megkérte, hogy hadd vegye azt szemügyre.

A sértett ezt megengedte és a férfi a szépkorú asszony korát kihasználva, a sértett háta mögött állva, észrevétlenül lecsatolta és magához vette az ékszert, majd a házból az ágynemű-garnitúrákat hátrahagyva távozott.

A bejelentést követően a rendőrök rövid időn belül azonosították a két férfit, akiket elfogtak és előállítottak a Nagyatádi rendőrkapitányságra, ahol – szabadlábon hagyása mellett – a 20 éves S. Milánt gyanúsítottként hallgatták ki, míg társát, aki a kocsiban várakozott a bűncselekmény elkövetésekor, tanúként hallgatták ki.

 

Ahogy az a fentiekben említett ügyben is látható, az ismeretlen tettes különböző, hihetőnek tűnő magyarázattal, kéréssel bejut a sértett lakásába és a tulajdonos figyelmét elterelve, egy óvatlan pillanatban magához veszi a kiszemelt értéket és távozik a helyszínről.  

Az alábbiakban felsorolt ürügyek jellemzőek, a „segítségre szoruló” idegenek mondatai így szólnak:

- „Kérek egy pohár vizet, rosszul érzem magam".

- „A gyermekemet szeretném tisztába tenni, a mosdót szeretném használni".

- "A telefont szeretném használni, baleset érte a közelben hozzátartozómat és a műtéthez forintra van szükségem, de csak euróm van”.

- A házaló árusok, felvásárlók, adománygyűjtők, ügynökök: „vegyen tőlem árut, tűzifát árusítok, régiséget vásárolok, megveszek bármit, csak adjon vissza húszezresből, illetve beteg gyerekeknek, egyháznak pénzadományt gyűjtök, rendelést veszek fel bármilyen javításra”.

- A magukat hivatalos személynek kiadók: „közüzemtől jövök,  villany-,  gáz-, vízóra leolvasó vagyok, túlfizetés történt adjon vissza húszezresből, önkormányzattól hoztam segélyt, postás,  rendőr vagyok, hamis bankjegy van a nyugdíja összegében”.

A rendőrség bűnmegelőzési tanácsai időskorú, egyedül élő embereknek:

  • A legfontosabb tanácsunk, hogy SOHA ne engedjen idegeneket a lakásába, udvarába! A lakásajtókat, kertkapukat tartsa zárva a nappali órákban is!
  • Ajtónyitás előtt mindig győződjön meg arról, hogy ki áll az ajtó előtt! Ajtajára szereltessen biztonsági láncot!
  • Alaposan ellenőrizze a hivatalos személy igazolványát, szolgáltatóhoz, hivatalhoz, hatósághoz való tartozását! A rendőr és a tűzoltó sem kivétel.
  • A víz-, áram- és gáz-, telefon-, kábeltv szolgáltató, nyugdíjfolyósító, egészségpénztár munkatársai senkinek nem visznek házhoz pénzt!
  • A közműszolgáltatók karbantartást, javítást előzetes bejelentés alapján végeznek, erről az állampolgárokat hivatalos levélben vagy közleményben értesítik
  • Pénzt csak a postás visz házhoz és az nem hamis!
  • Idegen kérésére ne váltson pénzt!
  • A megtakarított pénzét lehetőség szerint tartsa bankban! Amennyiben mégis tart otthon nagyobb összeget, idegenek előtt ne vegye elő!
  • Családtagjai helyett ne fizessen ki tartozást, ne vegyen át nekik hozott pénzt, csak akkor, ha ezt előre megbeszélték! Egyéb esetben kérje meg az idegen személyt, hogy jöjjön vissza később, amikor hozzátartozói otthon tartózkodnak!
  • Óvakodjon a házaló árusoktól, a rosszullétre, betegségre hivatkozó idegenektől!
  • Éljen „egészséges” bizalmatlansággal, gyanakvással az Önt felkereső idegen személyekkel kapcsolatban!

Amennyiben a hívatlanul érkező idegen személlyel szemben kételyei merülnének fel - a lakásba, udvarba történő beengedés előtt -, kérjen segítséget rokonoktól, szomszédoktól, szükség esetén hívja a Rendőrséget az éjjel-nappal hívható 107-es vagy a 112-es segélyhívó telefonszámokon.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Körözték őket

A készenléti rendőrök egy nap alatt két keresett férfit fogtak el a Margitszigeten.

 

Négy balhét visz

Elfogták a dombóvári rendőrök azt a környékbeli férfit, aki május vége óta legalább négy bűncselekményt követhetett el a városban.

 

Lopásból éltek

Egy 18 és egy 22 éves helyi férfit gyanúsítanak a karcagi rendőrök azzal a lopássorozattal, ami 2024. februártól borzolta a tiszabőiek kedélyét.