Jelzőrendszeri szakmai nap a Kecskeméti Törvényszéken

2019. 11. 25., h - 13:05
Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Bács-Kiskun megyei társszervek a gyermekvédelmi jelzőrendszer hatékony működéséről, és a gyermekbarát igazságszolgáltatásról tartottak szakmai konferenciát.

 

A Gyermekek Jogainak és a Nők Elleni Erőszak Megelőzésének Világnapja kiemelt időszakában – prevenciós programsorozat részeként – a Kecskeméti Törvényszék felkérése alapján a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője –  Dr. Argalás Csilla r. alezredes – és Bozóné Soós Marianna r. alezredes, ifjúságvédelmi koordinátor 2019. november 22-én a megyei törvényszéken a gyermekvédelmi jelzőrendszer hatékonyabb működtetését célzó szakmai rendezvényen vett részt.

A rendőrségi szakemberek a „Gyermekközpontú, gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósulása a rendőrségen” című előadásukban a gyermekvédelem céljából szükséges együttes intézkedéseket elemezték.

A gyermekekre irányuló figyelem és a családbarát szemlélet egyre nagyobb hangsúlyt kap az állampolgárok és a hivatásukból adódóan velük foglalkozók számára. A védő-óvó intézkedések hozzájárulnak ahhoz, hogy a lehető legkevesebb gyermeket kelljen kiemelni családjából. A kiskorúak védelme a rendőrségen dolgozó szakemberek egyik legfőbb kötelessége. Számtalan elméleti és gyakorlati képzés, érzékenyítő foglalkozás biztosítja a rendőrök jogszerű és szakszerű munkavégzését, a különleges bánásmód érvényre jutását.

A rendőrség gyermekvédelmi jelzéseinek leggyakoribb oka: az eltűnt, tanítási időben csavargó gyermek, a jogsértéseket elkövető kiskorúak, a családi veszekedéseknél jelen lévő, érintett gyermekek. Jogszabályban előírt módon kötelező a jelzés abban az esetben is, ha a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagja elhanyagolást, vagy gyermekbántalmazást észlel.

Jelezhetnek rokonok, szomszédok is, de jelzési kötelezettsége van – többek között – a védőnőknek, háziorvosoknak, házi gyermekorvosoknak, óvodák, iskolák, kollégiumok nevelőinek, oktatóinak.

Megyénkben a jelzőrendszeri feladatok fokozottabb működését nagyban segíti a főkapitányság, a törvényszék és a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal között kötött, háromoldalú együttműködési megállapodás.

A szakmai napon jelenlévők egyetértettek abban, hogy a gyermekjogi megközelítést minden jogalkalmazói eljárásban érvényre kell juttatni.

 

Család- és Gyermekjóléti Központok http://www.eszii.hu/bemutatkozas

Nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek (NANE) Telefon: 06/80-505-101

KÉK-VONAL Gyermekkrízis Alapítvány Telefon: 116-111 vagy 116-000

Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: 06/80-20-55-20

Telefontanú „Hogy a bűn ne maradjon büntetlenül!”: 06/80-555-111

Egységes Európai Segélyhívószám: 112

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Törvényt szegett

A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki több elektromos rollerben is kárt okozott, valamint kerékpárokat lopott Hódmezővásárhelyen.

 

Legyünk elővigyázatosak!

A Dombóvári Rendőrkapitányság szervezésében Csalások az online térben címmel lakossági előadást tartottak Kurdon.

 

Minek az embernek ellenség?

Az ismerősétől lopott kulccsal ment lopni annak lakására egy nő Csepelen. Az éber szomszédoknak köszönhetően a rendőrök a helyszínen elfogták.