Új módszerrel próbálkoznak az unokázós csalók Győr-Moson-Sopron megyében

2020. 09. 09., sze - 08:14
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Az elmúlt napokban több bejelentés is érkezett a rendőrségre, miszerint idős embereket csalók próbáltak tévedésbe ejteni. Az áldozattá válás megelőzése érdekében a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság prevenciós szakemberei bűnmegelőzési tanácsokat fogalmaztak meg.

Az úgynevezett unokázós csalók telefonon hívnak fel idős embereket jellemzően az esti órákban.  Az elkövető a kiszemelt áldozat hozzátartozójának, rokonának adja ki magát, vagy azt mondja, hogy az ő megbízásából telefonál. Azt állítja, hogy a hivatkozott hozzátartozó valamilyen bajba került (például autóbalesetet szenvedett vagy tartozása van), és sürgősen pénzre van szüksége.

A módszer újdonsága az, hogy míg a korábbi eseteknél a csalók elküldtek valakit a pénzért, esetleg ékszerekért az elkövetők most arról próbálják meggyőzni az idős embereket, hogy hozzátartozójuk külföldön került bajba. A probléma megoldása érdekében megkérik a tévedésbe ejtett embert, hogy egy ismert pénzküldő hálózaton keresztül utalja át a kért összeget egy magadott - általában külföldi - bankszámlaszámra, esetenként felajánlják, hogy taxit küldenek lakcímére, ami elviszi egy olyan helyre, ahonnan a pénzt át tudja utalni.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság legfontosabb tanácsai annak érdekében, hogy ne váljanak áldozattá az idősek:

  • Ne döntsenek egyedül, minden esetben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát!
  • Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik!
  • Keltse fel gyanújukat, ha pénzátutalásra kérik fel, illetve felajánlják, hogy az utalás lebonyolítása érdekében taxit küldenek Önökért!
  • Ha felmerül a gyanúja, hogy valaki önmagát hozzátartozónak adja ki, hívja fel, és tájékozódjon!
  • Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget!
  • Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, hiszen ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják.
  • Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg személyleírásukat, gépjárművük rendszámát!
  • Ha mégis bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!
  • A legfontosabb, hogy a család, a rokonok, a barátok sokat beszélgessenek a veszélyeztetett korosztállyal erről a jelenségről, a bűnelkövetésnek ezen formájáról. Készítsék fel idős hozzátartozójukat arra, hogyha ilyen jellegű telefonhívást kapnak, mik a teendők.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Csapatmunkával mentettek életet

Végzetes lépésre szánta el magát egy fiatal férfi Zalaegerszegen. Civilekkel közösen sikerült megakadályozni, hogy tragédia történjen.

 

Dühében gyújtogatott, még aznap elfogták

Senkitől nem tudott cigarettát kérni, ezért felgyújtotta egy trafik zárt, műanyag ajtaját egy férfi Magyarbánhegyesen. A rendőrök hamar kiderítették, ki volt a rongáló, és vádemelést javasolnak ellene.

 

Lakásbetörő őrizetben

A törökszentmiklósi rendőrök őrizetbe vettek egy 24 éves férfit, aki az elmúlt hónapokban 10 bűncselekményt követett el Fegyverneken, zömmel lakásbetöréseket.

 

Véget ért egy betöréssorozat

Egy 16 éves fiatal több alkalommal tört be tatai fagyizókba, ahonnan elvitte a váltópénzt. A járőrök a napokban fogták el a hívatlan látogatót.