Ügyelni kell a biztonságos internethasználatra is!

2020. 02. 18., k - 16:11
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Ebben az esztendőben február 11-én tartottuk a Biztonságos Internet Napját, azaz a Safer Internet Day-t (SID). Az iskolai bűnmegelőzési előadások, valamint a lakossági rendezvények fókuszában, azonban az előtte és az utána lévő időszakban is a biztonságos és jó internethasználat áll Csongrád megyében.

Egyre komolyabb feladat hárul a szülőkre és a pedagógusokra, azaz a családra és az iskolára. A Biztonságos Internet Nap célja elsősorban az, hogy a gyermekek és fiatalok körében népszerűsítse a digitális eszközök tudatos használatát, aminek érdekében az iskolai bűnmegelőzési előadások fókuszába a biztonságos, jó internethasználat áll ezekben a napokban. Szinte mindenki számára egyértelmű, hogy az interneten olyan változatos és gazdag lehetőségekkel és kockázatokkal teli információkhoz juthatnak a gyermekek, ami korábban elképzelhetetlen volt. A leggyakoribb veszélyforrások az agresszió, a zaklatás vagy bántalmazás, illetve a pornográfia. Gondolni kell arra is, hogy a túlzásba vitt internetezés elszigetelhet, beszűkítheti a használók érdeklődését. Ilyenkor egyre inkább a világháló, és a digitális világban zajló események kerülnek előtérbe, minden más háttérbe szorul. Szépen lassan kialakul a függőség, amely súlyos esetben akár fiziológiás elváltozásokkal is járhat.

AHHOZ, HOGY VÉDJÜK SZERETTEINKET, GYERMEKÜNKET AZ INTERNET VESZÉLYEITŐL, FOGADJUK MEG AZ ALÁBBI NÉHÁNY JÓ TANÁCSOT:

• Használjunk tartalomra, és felhasználási időre szűrő programokat, gyermekzárat. Ezek segítségével beállíthatjuk, hogy a nemkívánatos oldalakat elkerüljék gyermekeink, ugyanakkor fontos tisztázni, hogy a cél az ő védelmük.

• Bizonyított, hogy nagyobb biztonságban vannak azok a gyermekek, akiknek szülei érdeklődnek internetes tevékenységeik iránt. Nyitottabbak és nyíltabban beszélnek a böngészésről, és jelzik a nemkívánatos eseményeket is.

• Érdemes a számítógépet közös térben például a nappaliban elhelyezni, így akaratlanul is kontroll alatt tarthatjuk gyermekeink böngészését.

• Kínáljuk alternatív lehetőségeket! Mutassuk meg, hogy a digitális világ létezik a valóságban is! Lehet közös program is az internetezés. A mai okostévéken megjeleníthető a számítógép, vagy akár az okostelefon képernyője is, így mindenki részt vehet a világhálón elhelyezett tartalmak megtekintésében.

A biztonságos internethasználat érdekében a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a 2020. évi prevenciós naptárát is erre figyelemmel szerkesztette meg „egy hónap - egy tanács” tematikával. A lakosság a naptárhoz különböző lakossági rendezvényeken juthat hozzá, valamint letölthető a http://bulisbiztonsag.hu/letoltesek oldalról.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Becsapott eladó

A Csornai Rendőrkapitányság büntetőeljárást indított ismeretlen csaló ellen, aki egy internetes alkalmazáson hirdető nőt vert át.

 

Mentési gyakorlat

A vízirendészek a társszervek bevonásával gyakorlatoztak Tiszafüreden. A bemutató során két csónak összeütközését szimulálták a Tisza-tavon, majd a vízbe esett, úszni nem tudó ember mentését mutatták be.

 

Fél hónap alatt 51 elfogás

A BRFK akciójában 51 embert fogtak el, köztük egy emberölés bűntett kísérlete miatt körözött férfit.

 

Csapatmunkával mentettek életet

Végzetes lépésre szánta el magát egy fiatal férfi Zalaegerszegen. Civilekkel közösen sikerült megakadályozni, hogy tragédia történjen.