Sikeresen zárult a Generációk Biztonsága bűnmegelőzési program Szegeden

2017. 08. 29., k - 13:42
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A sikeres projektek nélkülözhetetlen eleme az összefogás – mondta el „A jövő iskolája” és a „Generációk Biztonsága” elnevezésű projekt szegedi zárórendezvényén, a pályázó Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ Egyesület vezetője.

Kispéter Andrea a 2017. augusztus 28-án tartott rendezvényen hozzátette: „hiszünk abban, hogy a sikeres bűnmegelőzési tevékenység társadalmi együttműködést igényel.”

A program során az együttműködő partnerek között ott volt a Csongrád Megyei Rendőr Főkapitányság, a Szegedi Tankerületi Központ, a Szegedi Vadaspark Nonprofit Kft. és az Ágota Alapítvány, emellett több szervezet is segítette a komplex projekt megvalósítását.

A munka során a településbiztonság, valamint a gyermek- és ifjúságvédelem területén minden együttműködő szervezet erősségét kihasználva szerveztek programokat, képzéseket. Az ifjúságot is bevonva a mai legkorszerűbbnek tartott bűnmegelőzési módszerekkel, képzésekkel és közösségi rendezvényekkel erősítették a helyi közösséget és az egymás iránti felelősségvállalást. Vizsgálatok bizonyították ugyanis, hogy azok a fiatalok kevésbé veszélyeztetettek, akik jól érzik magukat környezetükben. Magabiztosabbak, sikeresebbek, ezért kevésbé válnak elkövetővé vagy áldozattá. Ennek érdekében a művészet- és élménypedagógia módszereit alkalmazó programokat szerveztek számukra. A veszélyeztetett fiatalok, nevelőotthonokból kiemelt gyermekek bekapcsolódását az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány munkatársai segítették.

A cél az volt, hogy a gyermekek nyíltan beszéljenek a szakemberekkel  azokról a veszélyekről, melyek a mindennapi életben megjelennek - mondta el Rádi Norbert r. ezredes. Csongrád megye bűnügyi rendőrfőkapitány- helyettese kiemelte: a mindennapokban is hasznos, preventív információkat kaptak a fiatalok.

A Gedói Általános Iskola diákjai az elmúlt fél évben tizenegy témával találkozhattak - ismertette a Kék Tér pilot-programot M. Toronykőy Márta, a főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. Az általuk kifejlesztett oktatási modell lényege, hogy az alsó tagozat harmadik, negyedik osztályában tanító pedagógusok olyan alapvető bűn-, és balesetmegelőzési ismereteket tudjanak átadni - rendőrszakmai támogatás mellett - a gyereknek, amely életkori sajátosságaiknak megfelelően, játékos és szórakoztató módon készíti fel őket az áldozattá, elkövetővé válás elkerüléseinek lehetőségeire.

A foglakozásokat pedagógus végzettségű rendőrtisztek tartották, hospitációs lehetőséget biztosítva az intézmény tanítóinak, illetőleg ifjúságvédelem terén dolgozó rendőröknek.

A foglakozások témái közt szerepelt a közlekedésbiztonság, káros szenvedélyek, veszélyes szerek, felelősségvállalás, konfliktus-erőszak-agresszió, a tévézés veszélyei, idegenek, vízbiztonság, vagyonvédelem, internethasználat, egyedül otthon. A program alapját a „Zita, Miki és a két kutya kalandjai” című foglalkoztató munkafüzet adta. Az egyes munkalapok témabevezető részében a két főszereplő, Zita és Miki, valamint kutyáik egy napjának állomásait, történéseit követhették végig a gyerekek. A bevezető történet után általában a két kutya hívta fel a figyelmet a gyerekek helyes és helytelen döntéseire, a témakörökkel kapcsolatos főbb tudnivalókra. Ezt követte az adott téma feldolgozása elméleti részekkel és gyakorlati feladatokkal, szabályok és tanácsok gyűjteményével, illetve az egyes témakörökhöz kapcsolódó érdekességekkel.

A foglalkozásokon szó volt a biztonságos internethasználatról is. Ezzel kapcsolatban a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya az alábbiakat javasolja:

-    Használjanak biztonságos jelszót, amely legalább 8 karakterből áll, tartalmaz kis- és nagybetűket valamint számokat is, s rendszeresen cseréljék le jelszavukat! A jelszó ne legyen könnyen kitalálható! Például családtag, kis kedvenc neve, születési dátumok.
Egy helyes jelszó: EmAkTYaK#21. Képzése: „Ej mi a kő! tyúkanyó, kend” vers szavainak első betűje váltakozó betűnagysággal kiegészítve egy speciális karakterrel és egy számmal. 

-    Legyenek óvatosak a bejegyzésekkel – amit egyszer kiírnak az üzenőfalra, az később még visszaüthet. Használják a bejegyzések megosztási beállításait, hogy csak azok olvashassák, akiknek szánták.
 
-    Legyenek óvatosak, hogy mire kattintanak – Még ha mindent jól állítottak is be, a kártékony linkek, rosszindulatú programok nemcsak számítógépükön okozhatnak kárt, de személyes adataik biztonságát is veszélyeztethetik.
 
-    Lépjenek ki a közösségi oldalból – Ismert, hogy ezek a weboldalak más portálokon végzett tevékenységüket is követik, így lépjenek ki belőlük, ha már nem használják. Ez osztott számítógépek használatakor csökkenti fiókunk feltörésének valószínűségét is.
 
-    Telepítsenek egy megbízható és elismert biztonsági csomagot, és frissítsék is rendszeresen! Használjanak jogtiszta operációs rendszert, programokat, vírusirtót, tűzfalat a legújabb frissítésekkel az adatlopások elkerülésére.
 
-    Csak az „Ismerősök és Csak én” opciókat használjon, ne tegyen semmit nyilvánossá!
 
-    Születési dátumunkból elég a hónap és a nap megosztása, vagy még az sem. Otthoni és munkahelyi telefonszámot ne adjon meg! A megosztott Információkból sok minden kikövetkeztethető. Ne adjon meg magáról meggondolatlanul minden információt.

-    Adjon meg biztonsági kérdést a fiókjához! A biztonsági kérdés lehetővé teszi, hogy azonosítani tudják, ha netán elveszítené a hozzáférési adatait.

-    Nagyon hasznos eszköz a bejelentkezési értesítő. Ha olyan eszközről történik bejelentkezés, amit még nem használtál és nem is hagyott jóvá, akkor értesítőt kap a bejelentkezésről e-mailben és/vagy szöveges üzenetként.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Mentések a viharban

A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai július 28-án tíz esetben összesen tizennégy személyt mentettek ki a tóból.