Együtt a biztonságosabb iskolákért – szakmai fórum Győrben

2020. 01. 16., cs - 07:51
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya szakmai kerekasztal-beszélgetést szervezett - 2020. január 15-én 10 órakor - a Győri Szakképzési Centrum irányítása alá tartozó oktatási intézmények igazgatóinak, és érdeklődő munkatársainak.

A fórum összehívásának apropóját, a résztvevők együttműködésének szükségét a 2019. december 5-én a Győri Szakképzési Centrum Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Szakközépiskolájában történt súlyos kimenetelű bűncselekmény adta.

A kötetlen hangulatú kerekasztal-beszélgetésen a rendőrség képviseletében Nagy Ágnes r. alezredes bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes, valamint Kovács Sándor r. alezredes bűnmegelőzési osztályvezető – a Győri Rendőrkapitányság kollégáinak színvonalas előadását követően - vázolta a rendőrség bűnmegelőzési kompetenciáit és lehetőségeit, valamint ajánlásokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogyan lehetne az oktatási intézményekben bekövetkezett erőszakos cselekményeket minimalizálni. A kidolgozott ajánláscsomag, amelyet az iskolák képviselőinek átnyújtottak, egyaránt megszólítja a pedagógusokat, a szülőket és a diákokat is, mivel az erőszak előfordulási esélyét, csak széleskörű összefogással lehet csökkenteni.

Az ajánlás tartalmazza többek közt, hogy a pedagógusok:

  • Az iskola házirendjét, fegyelmi szabályzatát rendszeresen vizsgálják felül, szükség esetén dolgozzák át! A feladatba vonják be a szülői munkaközösség, valamint a diákönkormányzat képviselőit is! A házirend tartalmát a tanév során többször ismertessék meg a szülőkkel, tegyék részükre hozzáférhetővé, osztályfőnöki óra keretében dolgozzák fel a tanulókkal!
  • Értékeljék az iskolában előforduló, a biztonságot veszélyeztető eseményeket objektíven, őszintén!
  • Vészhelyzet, vagy rendkívüli esemény esetére dolgozzanak ki cselekvési tervet!

A szülők:

  • Tanítsák meg gyermekeiknek, hogyan lehet csökkenteni az áldozattá válást, hogyan kerüljék el a veszélyes helyzeteket!
  • Mindig, minden nap folyamatosan legyenek képben, hogy gyermekük hol tartózkodik, mit csinál, kikkel van együtt!
  • Kérdezzenek rá arra is, hogy mik történtek gyermekükkel az online térben! Figyeljenek oda arra, amit mondanak, az aggodalmaikat, jelzéseiket vegyék komolyan!
  • Ösztönözzék gyermeküket, hogy a feszültséget, dühöt, frusztrációt erőszakmentesen oldják fel (sport, hobbi, közösségi programok)!
  • Állítsanak fel családi körben egyértelmű szabályokat az elfogadható viselkedéssel kapcsolatban, melynek része az internet helyes és elegendő mennyiségű használatának rendje is!

A diákok:

  • Közbiztonságra veszélyes eszközt (pld. fegyver, kés, boxer stb.) az iskolában ne tartsanak maguknál!
  • Ha társuknál ilyen eszközt látnak, azonnal jelezzék egy felnőttnek (tanár, osztályfőnök, szülő, védőnő)!
  • Azonnal kérjenek segítséget egy felnőttől, ha: online vagy személyesen zaklatják, megszégyenítik, bántalmazzák, megkárosítják, vagy olyan dologra kényszerítik, amit nem akarnak megtenni, ha barátjuk, osztálytársuk megítélésük szerint bajban van!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Nem hittek neki

Kétszer is eltiltották a vezetéstől és három körözés volt érvényben az ellen a 24 éves ráckeresztúri férfi ellen, akinek tetteit öccse akarta magára vállalni.