Bűnmegelőzés a szépkorúak védelme érdekében

2019. 04. 02., k - 15:40
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei a megyében működő nyugdíjas egyesületekben folyamatosan tartanak előadásokat.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Nyugdíjas Szervezetek Szövetsége 2019. március 28-án évértékelő ülést tartott, melyen részt vett a megyei rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője is. Dr. Kovács Attila r. alezredes előadásában beszámolt az elmúlt évben a szépkorúak sérelmére elkövetett leggyakoribb bűncselekményekről és a főkapitányság munkatársainak prevenciós tevékenységéről. Hangsúlyozta, hogy az időskorúak védelme prioritás a főkapitányság számára, ennek érdekében a szakemberek folyamatos megelőző tevékenységet végeznek. Kiemelte, hogy a megye részt vesz öt másik megyével - Hajdú-Bihar, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád, Bács-Kiskun megye - a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott „Pusztán Hatan - Újratöltve” elnevezésű pályázatban, mely elsődlegesen a kistelepüléseken élő szépkorú embereket szóltja meg. Az úgynevezett „unokázós” csalások megelőzése érdekében pedig a bűnmegelőzési szakemberek a megyében működő nyugdíjas egyesületekben folyamatosan tartanak előadásokat.

Bővebben az „unokázós” csalásról:

A csalók az időskorú áldozatot az unoka, vagy más közeli hozzátartozó nevében hívják fel telefonon és különböző indokkal kérnek pénzt. Előfordulhat, hogy az elkövető adja ki magát az unokának, vagy más hozzátartozónak, hogy az áldozatra nagyobb hatást gyakoroljon.

A leggyakoribb színlelt okok:

  • Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége.
  • Az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni.
  • A hozzátartozó bajba került, esetleg fogságban van, csak pénzért cserébe engedik szabadon.

Ilyen esetekben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát, kérjenek visszahívást és addig hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik!

Figyelem! A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése és meggyőzése érdekében olyan valós információkat is közölhetnek, amelyek tényleg a hozzátartozóhoz kapcsolódnak.

Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget, hívják a 112-es segélyhívót!

Ne feledjék továbbá, hogy idegeneknek soha ne nyissanak ajtót és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt! Gyanús idegenek látogatása esetén lehetőség szerint jegyezzék meg személyleírásukat, gépjárművük rendszámát.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Soha ne vezessen ittasan!

A soproni rendőrök a pár órán belül kétszer szűrték ki a forgalomból azt a gépjárművezetőt, aki alkohol hatása alatt vezette autóját.

 

Ki lehet?

Késsel a kezében fenyegetőzött egy férfi Érden. Kollégáink kérnek segítséget az azonosításhoz!

 

Közúti ellenőrzések a biztonságunkért

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai tizenöt ittas, illetve egy bódult sofőrt szűrtek ki a forgalomból az év huszonkilencedik hetében, mielőtt még balesetet okozhattak volna.

 

Alkalom szülte tolvajt fogtak Kecskeméten

Rövid időre tévesztette szem elől lezáratlan kocsiját egy vármegyeszékhelyi férfi, ám ez is elég volt, hogy valaki kilopja belőle a telefonját. A rendőrök gyorsan reagáltak, még aznap elfogták az elkövetőt.

 

Sokáig számoltuk

A nagy napi forgalmat lebonyolító Kelebiai Határrendészeti Kirendeltség Tompa Közúti Határátkelőhelyen akadt fenn az az útlevél, amelynek birtokosa végül gyanúsított lett.