Sportolás közben is fő a biztonság

2015. 01. 19., h - 14:55
Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Ezekben a napokban enyhe az időjárás, de lehetnek még olyan időszakok, amikor a folyók, tavak befagynak. A Békés Megyei Baleset-megelőzési Bizottság a jégen tartózkodással kapcsolatosan mindenkit óvatosságra int.

A szabad vizek és azok környékei egész évben kedvelt kirándulóhelyek, a hétvégi programok gyakori helyszínei. Ezekben a napokban enyhe az időjárás, de az elkövetkezendő hetekben lehet még olyan alacsony a hőmérséklet, hogy a tavak, folyók befagynak. A jég komoly veszélyeket rejt magában, egy beszakadásnak súlyos, illetve tragikus következménye lehet. A Békés Megyei Baleset-megelőzési Bizottság kér mindenkit, hogy a veszélyhelyzetek, balesetek elkerülése érdekében fogadja meg az alábbi tanácsokat.

 

A szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá. Ennek megfelelően tájékozódjunk, hogy a tiltások mely részekre vonatkoznak. Alaprendelkezésként TILOS a szabadvizek jegén tartózkodni az alábbi esetekben:

 

-           éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;

-           járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;

-           kikötők és veszteglőhelyek területén;

-           folyókon és azok mellékágain.

 

A jogszabály előírja, hogy aki jégen jégkitermelést folytat vagy a halak oxigén ellátását biztosító, 1 négyzetméternél nagyobb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet 1 méteres magasságban elhelyezett, legalább 10-10 centiméter széles, piros-fehér csíkozású korláttal ellátni. A kihelyező a jégmentessé vált területet jelző eszközöket köteles eltávolítani a figyelmeztető jelzés elhelyezésére okot adó körülmény megszűnésekor.

 

A következő jogszabályi rendelkezés leginkább a horgászokat érinti. Aki a jégen

1 négyzetméternél kisebb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet legalább 50 méterről jól felismerhető módon megjelölni, amelyhez a vízparton található természetes anyagokat (pl. nád, sáskéve, száraz ágak) is fel lehet használni.

 

Nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a hirtelen hőmérsékletváltozások, illetve a tartósan enyhe időjárás nagymértékben megváltoztathatják a jégtakaró tulajdonságait, ezáltal az veszélyessé, kiismerhetetlenné válhat. A szabadvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog. Fontos, hogy a fagyás alatt lévő jeget ne terheljük túl, így a kb. 8 cm vastagságú jég már alkalmas lehet arra, hogy rajta tartózkodjunk, de igazából a kb. 12 cm vastagságú jég az, amely már akár egy csoport egyidejű jégen tartózkodására, illetve sportolásra is alkalmas. De például a szánkókkal való biztonságos jégen tartózkodáshoz kb. 18 cm vastagság ajánlott.

 

 

Néhány jó tanács baj, veszélyhelyzet esetére:

-Ha a jégen tartózkodása során gyanús ropogást, recsegést hall, azonnal feküdjön minél nagyobb testfelülettel a jégre és próbálja meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni.

-Beszakadás esetén a kihűléstől való félelem és az esetleges pánik miatt az ember ösztönösen mozgásba kezd, de mégis igyekezzünk kerülni a felesleges mozdulatokat, ezáltal megőrizve a ruházatunkban lévő szigetelő légréteget. Igyekezzünk a lábunkkal a jég szélét elérni és a part felé előrelökni magunkat, illetve próbáljunk segítséget kérni.

-Ilyen esetekben sajnos a kihűlés és a végtagok elgyengülése a legnagyobb ellenségünk, az ilyen vízben ez akár 10-15 perc után is megtörténhet. Emellett a jéghideg víz alatt oxigén nélkül az átlagember néhány másodpercig bírja csak.

-Fontos, hogy ha partot értünk, a lehető legrövidebb időn belül menjünk meleg helyre, szárítkozzunk meg, testünket töröljük szárazra, igyunk forró, meleg italt. Kávét, alkoholt ilyen helyzetben ne fogyasszunk!

-Nem lehet elégszer felhívni rá a figyelmet, hogy soha ne kezdjünk felelőtlenül mások mentésébe, mert ezzel saját életünket is kockáztatjuk. Emellett további jégbeszakadások történhetnek.

-Lehetőleg hívjunk segítséget és a mentést végző személyt kötelekkel, társakkal biztosítsuk. Ha más eszköz nincs, egy hosszú, de erős ágat, vagy akár ruhadarabot nyújtsunk a jégbeszakadtnak. Ha többen vagyunk, akkor egymás lábát fogva, mint egy hason fekvő lánc tudunk segíteni.

-Ha lékhorgászatra indulunk, lehetőleg vigyünk magunkkal egy hosszú botot a jégre, mely hasznos lehet akkor, ha a jég beszakad alattunk. Ilyenkor a botot keresztbe fordítva magunk előtt az fogást adhat, és így segítséget nyújthat, hogy a vízből minél hamarabb kimásszunk.

-Ha többen vagyunk a jégen - például horgászat közben – jó, ha van nálunk kötél. A kötelet úgy is használhatjuk, hogy azt egymástól megfelelő távolságra (legalább 15-20 m) tartózkodva valamennyien a derekunkhoz rögzítjük, így ha valaki bajba kerül, a kötél segítségével segíteni tudunk. Ha egyedül horgászunk, akkor a kötél másik végét a parton lévő fához, tárgyakhoz is kiköthetjük.

A jégen tartózkodás szabályainak megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője helyszíni bírságot szabhat ki. Az ilyen szabályszegést elkövetőt figyelmeztethetik is, de vele szemben szabálysértési feljelentést is tehetnek.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Pokrócba csomagolta, lebukott

Egy szabadnapos készenléti rendőr fogta el azt a férfit, aki egy televíziót lopott el egy budapesti üzletből.

 

Elfogva

A Salgótarjáni Rendőrkapitányság egyenruhásai elfogták azt a férfit, aki Salgótarjánban, az Acélgyári úton késsel a kezében fenyegetett meg egy járókelőt.

 

Egyenes út a fogdára

A karcagi rendőrök őrizetbe vettek egy kunmadarasi férfit, akihez számos, az elmúlt időben elkövetett vagyon elleni bűncselekmény köthető.