Rendőrök az Idősügyi Tanács ülésén

2018. 05. 30., sze - 13:38
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Közlekedési Baleset-megelőzési Bizottság prevenciós szakemberei tartottak baleset-megelőzési tanácsadást szépkorúak számára.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Baleset-megelőzési Bizottság tagjai 2018. május 29-én Győrben a városházán vettek részt az Idősügyi Tanács ülésén. A rendezvényen tájékoztatták a megjelenteket a bizottság baleset-megelőzési tevékenységéről, továbbá tanácsokat adtak az időseket leggyakrabban érintő gyalogos- és kerékpáros közlekedés során felmerülő vészhelyzetekről, azok megelőzésének lehetőségeiről. A rendőrök a tanács ülésén résztvevő idősügyi szervezetek vezetői részére megküldték a bemutatott prevenciós anyagokat elektronikus formában is, így rajtuk keresztül a szervezetekhez tartozó több ezer szépkorú részére nyílt lehetőség a baleset-megelőzési tanácsok megismerésére.

Tapasztalatok szerint a közúti közlekedési balesetek túlnyomó részének oka valamilyen emberi mulasztás, illetve figyelmetlenség. Idős korban fokozott figyelmet és körültekintést igényel a forgalomban való részvétel, ezért a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság az alábbi jó tanácsokkal segíti a közlekedőket:

Közlekedjen felelősségteljesen                           

A gyalogosok védelme egyike a legfontosabb hazai közlekedésbiztonsági feladatoknak, hiszen ők köztudottan a közúti közlekedés legveszélyeztetettebb résztvevői közé tartoznak. Közúti balesetben érintettségük esetén szinte minden esetben személyi sérülés történik és a gyalogosoknál az átlagosnál jóval magasabb a halálos balesetek aránya. Mindezekre tekintettel elengedhetetlen követelmény a szabályos, figyelmes, megfontolt közlekedés.

Szabályosan

A gyalogosnak a járdán, ahol pedig járda nincs, a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekednie. Ha az úton sem járda, sem leállósáv, útpadka és kerékpárút sincs – vagy az a gyalogosközlekedésre alkalmatlan -, a gyalogosok lakott területen lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a járműforgalommal szemben az úttesten közlekedhetnek.

Figyelmesen

Jellemző, hogy sok gyalogos figyelmen kívül hagyja a közúti jelzéseket, illetve a kijelölt gyalogos-átkelőhelytől távolabb próbál átkelni az úttesten. A gyalogosok sokszor túlságosan bíznak védettségükben, figyelmetlenül lépnek az úttestre vagy egyszerűen rosszul becsülik meg a közeledő jármű távolságát és sebességét. Másik jellemző figyelmetlenség, hogy takarásból lépnek az úttestre, esélyt sem hagyva a járművezetőknek a megállásra.

Látni és látszani

Sokat emlegetjük a „látni és látszani” szókapcsolatot. A legtöbb halálos gyalogosbaleset sötétben, korlátozott látási viszonyok mellett abból adódott, hogy a gyalogos nem volt látható, „beleolvadt” a környezetébe. A gyalogosnak mindent meg kell tennie a saját észlelhetősége érdekében. A sötét tónusú ruházat helyett használjon feltűnőbb, a közlekedési környezetből kiemelkedő színeket! Lakott területen kívül, éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén a fényvisszaverő mellény (ruházat) használata kötelező, de ez az eszköz más körülmények között (lakott területen belül nappali viszonyok mellett stb.) is életmentő lehet. Emellett a fényvisszaverő karszalag, matrica is láthatóvá tesz, megvédhet.

A gyalogosok rendkívül sokat tehetnek azért, hogy az elütések elkerülhetők legyenek, és ne váljanak közúti balesetek sérültjévé, áldozatává. A legfontosabb, hogy legyenek tisztában a rájuk vonatkozó KRESZ szabályokkal és tartsák is meg azokat. Legyenek mindig kiszámíthatóak, és soha ne tegyenek hirtelen mozdulatokat (irányváltást stb.). Amennyiben közút közvetlen közelében gyalogolnak, csak ott keljenek át az úttesten, ahol arra a jogszabály lehetőséget teremt (legbiztonságosabb, ha a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, a forgalomirányító fényjelző készülék zöld jelzésére haladnak át).


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam