A tavak vize fagyni kezdett

2020. 01. 15., sze - 09:29
Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság a jégen tartózkodással kapcsolatosan mindenkit óvatosságra int.

Az éjszakai fagypont alatti hőmérséklet hatására a tavak, folyók megyénkben néhány helyen befagytak. A jégen való tartózkodás komoly veszélyeket rejthet magában, egy beszakadásnak súlyos, illetve tragikus következménye is lehet. A veszélyhelyzetek, balesetek elkerülése érdekében a rendőrök visszatérően ellenőrzik a szabad vizeket.

A balesetek megelőzése érdekében fogadják meg a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait!

A szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá. Ennek megfelelően tájékozódjunk, hogy a tiltások mely részekre vonatkoznak! Alaprendelkezésként TILOS a szabad vizek jegén tartózkodni az alábbi esetekben:

 -           éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;

-           járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;

-           kikötők és veszteglőhelyek területén;

-           folyókon és azok mellékágain.

Nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a hirtelen hőmérséklet-változások, illetve a tartósan enyhe időjárás nagymértékben megváltoztathatják a jégtakaró tulajdonságait, ezáltal az veszélyessé, kiismerhetetlenné válhat. A szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog.

Néhány jó tanács veszélyhelyzet esetére:

-Ha a jégen tartózkodása során gyanús ropogást, recsegést hall, azonnal feküdjön minél nagyobb testfelülettel a jégre és próbálja meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni!

-Beszakadás esetén a kihűléstől való félelem és az esetleges pánik miatt az ember ösztönösen mozgásba kezd, de mégis igyekezzünk kerülni a felesleges mozdulatokat, ezáltal megőrizve a ruházatunkban lévő szigetelő légréteget. Igyekezzünk a lábunkkal a jég szélét elérni és a part felé előrelökni magunkat, illetve próbáljunk segítséget kérni!

-Ilyen esetekben sajnos a kihűlés és a végtagok elgyengülése a legnagyobb ellenségünk, az ilyen vízben ez akár 10-15 perc után is megtörténhet. Emellett a jéghideg víz alatt oxigén nélkül az átlagember néhány másodpercig bírja csak.

-Fontos, hogy ha partot értünk, a lehető legrövidebb időn belül menjünk meleg helyre, szárítkozzunk meg, testünket töröljük szárazra, igyunk forró, meleg italt! Kávét, alkoholt ilyen helyzetben ne fogyasszunk!

-Nem lehet elégszer felhívni rá a figyelmet, hogy soha ne kezdjünk felelőtlenül mások mentésébe, mert ezzel saját életünket is kockáztatjuk. Emellett további jégbeszakadások történhetnek.

-Lehetőleg hívjunk segítséget és a mentést végző személyt kötelekkel, társakkal biztosítsuk! Ha más eszköz nincs, egy hosszú, de erős ágat, vagy akár ruhadarabot nyújtsunk a bajbajutottnak! Ha többen vagyunk, akkor egymás lábát fogva, mint egy hason fekvő lánc tudunk segíteni.

-Ha lékhorgászatra indulunk, lehetőleg vigyünk magunkkal egy hosszú botot a jégre, mely hasznos lehet akkor, ha a jég beszakad alattunk! Ilyenkor a botot keresztbe fordítva magunk előtt az fogást adhat, és így segítséget nyújthat, hogy a vízből minél hamarabb kimásszunk.

1

2

 

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Rablás miatt kell felelnie

A férfi egy idős nő táskáját vette el Debrecenben, de nem jutott messzire. A járőrök szemtanúk segítségének köszönhetően perceken belül elfogták, a bíróság pedig elrendelte letartóztatását.

 

Csapatmunkával mentettek életet

Végzetes lépésre szánta el magát egy fiatal férfi Zalaegerszegen. Civilekkel közösen sikerült megakadályozni, hogy tragédia történjen.

 

Dühében gyújtogatott, még aznap elfogták

Senkitől nem tudott cigarettát kérni, ezért felgyújtotta egy trafik zárt, műanyag ajtaját egy férfi Magyarbánhegyesen. A rendőrök hamar kiderítették, ki volt a rongáló, és vádemelést javasolnak ellene.