Védd magad online! – Az internetes vásárlások veszélyei

2024. 04. 18., cs - 11:09
Zsaru Magazin

Hatrészes sorozatunkban az internetes veszélyekre hívjuk fel a figyelmet, és tanácsokat adunk a biztonságos online jelenlétre.

Miről és hogyan győződjünk meg, amikor internetről rendelünk, és fizetnünk kell?

Egyre több olyan internetes adásvételt lehetővé tevő felület (online piactér) működik, amelyeken aktívan jelen vannak a csalók is. Míg korábban a vásárlók megkárosítása volt a jellemző valamilyen módszerrel, mostanság már az eladók sincsenek biztonságban. Az internetes vásárlások alkalmával előfordulhat, hogy egy szokatlan tranzakciót kér az állítólagos vásárló. Például a kifizetett termék árának fogadásához olyan linket küld, ami egy távoli hozzáférést biztosító program, és annak telepítése/letöltése kaput nyit a bankszámlához. Az is előfordulhat, hogy az üzenetben azt ajánlják fel, hogy a termék kiszállításához az eladó vegyen igénybe egy ismert csomagküldő szolgálatot, amelynek nevében (ismertségével, nevével visszaélve) adathalász linket tartalmazó üzenetet küldenek. A link egy, a csaló(k) által létrehozott hamis weboldalra mutat, ahol a bankkártyaadatok megadásával gyorsan elindulhat az a folyamat, amely az áldozat banki profiljához, a számlá(ko)n tárolt összeghez vezet.

Az offline kereskedelem jól bevált metodikája az, hogy az eladott áruért a vevő fizet. Ne felejtsük el, hogy ugyanez az online térre is igaz, azaz a vevő az, aki az áruért fizet! Ha a tranzakció egy csomagküldő szolgálaton keresztül történik, annak pedig megvan a saját, biztonságos szállítási, fizetési protokollja. Nincs szükség az eladó és a vevő közötti plusz pénzügyi tranzakcióra, nem kell megadni olyan szenzitív banki adatokat, kódokat stb., amelyek birtokában hozzáférhetnek a számlán tárolt összeghez. Amennyiben módunkban áll, bonyolítsuk le az üzletet személyes átadás-átvétellel, vagy válasszuk az utánvétes fizetési lehetőséget, így a minőséget is ellenőrizni tudjuk!

Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a https://kiberpajzs.hu/ oldalán talál.

M. Toronykőy Márta r. alezredes, osztályvezető

Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Segíteni jó

Rendőrségi véradást tartottak tegnap Szekszárdon.

 

Ismét próbálkoznak a rendőrség nevében írt hamis e-mailekkel

Győr-Moson-Sopron vármegyében az utóbbi időben megint felbukkantak az olyan hamis tartalmú levelek, amelyekben az adathalász csalók valótlan befizetés kezdeményezésével, a rendőrség nevével visszaélve próbálnak személyes és bankkártyaadatokat megszerezni.

 

Neki nem a szerencseszáma a 13

A kunszentmártoni rendőrök a csépai majálison fogták el a lazuló gyanúsítottat, akit a Mátrix Projekt keretében hallgattak ki.

 

Száz plakátot rongált meg

Választási hirdetéseket tépett, firkált és vágott egy férfi Józsefvárosban, míg tetten nem érték.

 

28 bírság a buszsávban

Akadt dolguk a budapesti rendőröknek, amikor a buszsávok szabályos használatát ellenőrizték. 

 

Idősektől csalt ki pénzt

A veszprémi nyomozók őrizetbe vették a 42 éves móri férfit, és kezdeményezték a letartóztatását.

 

Jubileumi ünnepség a rendőrőrsön

Már 30 éve ügyelnek a lakosok biztonságára a rend őrei Hévízen. Az évforduló alkalmából rendezett megemlékezésen a jelenleg szolgálatot ellátó állomány mellett a nyugdíjas munkatársak is felsorakoztak.