Leleplezték a hitelcsalókat

2015. 11. 19., cs - 11:05
Zsaru Magazin

Öt büntetőeljárásban 22 hónap nyomozás alatt 9410 bűntettre derítettek fényt a XIV. Kerületi Rendőrkapitányság vizsgálói. A fővárosi főügyész november 2-án külön kiemelte munkájukat, amikor legutolsó ügyükben is elkészült a vádirat.

Az ellenőrzött vállalkozások nótái elég hamisan szóltak, mégis sokan bedőltek a negédes dallamoknak. A zuglói zsaruk az első fals hangokat hallva füleltek egy kicsit, majd módszeres munkával lekapcsolták a talmi igriceket, akik milliárdokat énekeltek ki a károsultak zsebéből.

– Öt ügyben folytattunk eljárást 2013 szeptemberétől idén július végéig – beszél a nyomozásokról Hadzsi István őrnagy, a XIV. Kerületi Rendőrkapitányság vizsgálati osztályának vezetője. – A módszer minden esetben ugyanaz volt: hitelnyújtásra nem jogosult gazdasági társaságok száz-, illetve ezerszám tévesztettek meg jóhiszemű embereket azzal, hogy náluk gyors pénzügyi segítséghez, hitelhez juthatnak. A cégekben személyi átfedések is kimutathatóak.

 

Herczeg Barna hadnagy irányította a nyomozást

 

Az öt vállalkozás stratégiája ugyanaz volt. Főként a banki hitelezésből kiszorult emberek számára ígértek pénzhez jutási lehetőséget kecsegtető feltételekkel, rövid időn belül, ingatlanfedezet, kezes bevonása nélkül. A hirdetésekre jelentkezők elhitték az üzletkötőknek, hogy gyorsan kölcsönt kapnak, aztán jött a lényeg: közvetlenül a szerződés aláírása után egyszeri regisztrációs díj, megbízási díj és első havi törlesztőrészlet címén 50–500 ezer forint közötti öszszeget kellett fizetniük, az igényelt hitel nagyságához igazodva. A többmilliós hitelt remélő emberek fizettek, aztán csak vártak, csak vártak…

– Az első feljelentők 2013 őszén arról számoltak be, hogy a korábbi üzletkötők nem veszik fel a telefonjukat, elérhetetlenné váltak. Fordult a kocka: a pénzt remélő ügyfelek váltak hitelezőkké, kétségbeesetten keresték korábbi befizetéseiket – folytatja az őrnagy. – Egyre több feljelentés érkezett, ezeket rendszereztük, további károsultakat kutattunk fel, majd 2013 szeptemberében lecsaptunk az Invest cégcsoportra. 19 gyanúsított szerepét vizsgáltuk az ügyben, majd 3325 rendbeli csalás bűntettének és hatrendbeli uzsora-bűncselekmény bűntettének megalapozott gyanúja miatt vádemelést javasolva adtuk át az iratokat az ügyészségnek. 2013 szeptemberétől 2014 májusáig tartott a Hold-Financial Kft.-vel összefüggő nyomozás, amely után az ügyészség 16 gyanúsított ellen összesen 1684 rendbeli csalás bűntette miatt emelt vádat. Ezzel párhuzamosan 2013 novembere és 2014 márciusa között egy másik eljárásban vizsgáltuk az Aegis Invest Kft.-hez kötődő hét gyanúsított öszszesen 255 rendbeli csalását. 2013 decembere és 2014 decembere között a Greenway Kft. tevékenységét vettük górcső alá, ebben az ügyben végül 15 gyanúsított ellen összesen 695 rendbeli csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt javasoltunk vádemelést.

 

Hadzsi István őrnagy

 

A sorozatba illő legutolsó ügyben 2014 júniusától nyomoztak a zuglói zsaruk. Idén február 2-án Herczeg Barna hadnagy, fővizsgáló irányításával a Budapest VIII., Kálvin téren, egy irodaházban csaptak le a CashLine Brokers Kft. vezetőire. A cég ügyleteinek átvilágítása után az ügyészségnek júliusban hat gyanúsított ellen 3445 rendbeli, összesen mintegy 500 millió forintos kárt okozó csalás bűntette miatt javasoltak vádemelést. A Budapesti VIII. Kerületi Ügyészség november 2-án elkészült vádirata szerint a megtévesztett ügyfelek nem kapták meg az ígért hitelt, a szerződésben vállalt hitelnyújtás a vádlottaknak nem is állt szándékában, valódi céljuk kizárólag a sértettek által befizetett pénzösszegek jogtalan megszerzése volt. Az ügyről közleményben tájékoztató Ibolya Tibor fővárosi főügyész aligha véletlenül rögzítette, hogy „az igen nagy terjedelmű ügyben a XIV. Kerületi Rendőrkapitányság vizsgálati osztálya jól szervezett és hatékony munkájával lehetővé tette a megalapozott vádemelést”.

– Reméljük, a 9410 bűncselekmény feltárása ennek a bűnelkövetői módszernek a végét jelenti – mondja Hadzsi István őrnagy, s hozzáteszi: – Az embereken is múlik saját biztonságuk, nem szabad átgondolatlan pénzügyi döntéseket hozni, mézes-mázos ajánlatoknak, például fedezetet sem kérve ígért gyors és kedvezményes kamatú hiteleknek bedőlni. Nem árt az óvatosság!

SZILÁGYI ATTILA

FOTÓ: BARTALUS LAURA


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.

 

Vége a féléves bujkálásnak

A budapesti rendőrök elfogták azt a 34 éves férfit, aki nem kezdte meg szexuális erőszak miatt kiszabott börtönbüntetésének letöltését.

 

Óvatossággal a megelőzésért

A Mátrix Projekt keretében a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei ezúttal Szombathelyen hívták fel a figyelmet az online csalások elkerülésének lehetőségeire.