BikeSafe kerékpár regisztráció Fejér megyében

2013. 12. 02., h - 13:23
Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság a Székesfehérvár és Környéke Közbiztonságáért Vagyonvédelmi Alapítvánnyal a kerékpárlopások megelőzésére új típusú kerékpár-regisztrációs bűnmegelőzési programot indított. A kampány arca Benkó Barbara, olimpikon.

Az akció részleteiről a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányságon Neubauer Tamás r. őrnagy, bűnmegelőzési osztályvezető, Laczkó András, a www.bikemag.hu főszerkesztője és Benkó Barbara, magyar hegyikerékpáros olimpikon 2013. december 2-án számolt be a sajtó képviselőinek.

 

A kerékpározás népszerűségének növekedése és a kerékpárok értékének növekedése Európa-szerte és Magyarországon is magával hozza a kerékpárlopások számának gyakoribbá válását és a lopással okozott károk növekedését. Tavaly az ellopott kerékpárok száma 14 százalékkal, míg azok értéke 20 százalékkal emelkedett országosan.

 

Mint azt Neubauer Tamás r. őrnagy, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályvezetője elmondta, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság felismerte azt, hogy a kerékpárlopások felderítésének egyik leghatékonyabb eszköze egy egységes nyilvántartási rendszer lenne, ahol a bicikliket egy központi adatbázisban egyedi azonosító jeleikkel regisztrálnák. Mivel ez eddig csak lokálisan működött, országosan nem, a rendőr-főkapitányság a Székesfehérvár és Környéke Közbiztonságáért Vagyonvédelmi Alapítvánnyal közösen létrehozta a www.bikesafe.hu regisztrációs adatbázist és kampányt indított a kerékpárlopások megelőzése, illetve az ellopott biciklik feltalálása érdekében.   

Elhangzott, hogy a kerékpár-biztonsági program célja, hogy megoldást nyújtson a kerékpározással kapcsolatban felmerülő összes vagyonvédelmi veszélyhelyzetre.

A regisztráció három módon lehetséges: rendőrségi workshopokon különböző bűnmegelőzési rendezvények keretében, kerékpárok vásárlása esetén a biciklis boltokban, illetve online módon otthonról. Utóbbi két esetben a szolgáltatás díja két évre 1975 forint.    

 

1. Regisztrációs adatbázis:

A kerékpárok azonosító adatait, vázszámát, fényképét tároló biztonságos adatbázis, mely a rendőrség számára elérhető, lopás esetén segítséget ad a feljelentés elkészítéséhez, segítve a felderítést és a megtalálást.

 

2. Információs portál lopott és megtalált kerékpárok számára:

Körözött-, lopott és megtalált kerékpárok lekérdezési lehetősége, kerékpárbiztonsággal kapcsolatos információk, tanácsok.

 

3. Biztonsági jelölés lehetőségének megteremtése:

A kerékpár és alkatrészeinek mikropontos jelölésével az egyedi azonosítás lehetősége vázszám hiányában is biztosítható, lopás esetén segítve a felderítést és a megtalálást.

 

4. Kerékpárfigyelés, kerékpárkövetés és lopásgátló eszközök ajánlása:

Internetes kerékpárfigyelés, a lopott kerékpárok meghirdetésének figyelése. Műholdas kerékpárkövető rendszer kialakítása az értékesebb kerékpárok fokozott biztonságáért, lopásgátló eszközök (lakatok, riasztók, kiegészítők) ajánlása.

 

A BikeSafe szolgáltatás legfontosabb eleme a kerékpár-nyilvántartási rendszer, melyben a kerékpár és a birtokosának adatai elérhetőek.

 

1. Regisztráció az adatbázisba:

A kerékpár azonosító adatait, fényképét a birtokos, vagy adott esetben a bolt tölti fel a https biztonságú adatbázisba, a fizetett regisztráció miatt bank által azonosított ügyféladatokkal.

 

2. Lekérdezés az adatbázisból:

A kerékpárok adatai jogosultsági szintek szerint lekérdezhetőek a felhasználók, kerékpárüzletek és a rendőrség számára.

 

3. Feljelentés és körözés lopás esetén:

A regisztrált adatok alapján a felhasználó lopás esetén elektronikusan feljelentést tehet, a bejelentést 24 órás ügyfélszolgálat támogatja, és a meglévő pontos adatok által a kerékpár gyorsan bekerülhet a rendőrség körözési adatbázisába.

A kerékpár azonosító adatai, a kerékpárok érték-megállapítása, a körözött kerékpárok nyilvánossága segítik a nyomozást.

 

4. Reparáció segítése:

Az eltulajdonított regisztrált kerékpár megtalálása esetén megkönnyíti a tulajdonos azonosítását a rendőrség számára, segítségével az ellopott kerékpárok visszakerülhetnek a tulajdonosoknak.

 

Tájékoztatója végén az őrnagy elmondta, bíznak abban, hogy a BikeSafe program jelentősen növeli majd a felderítési hatékonyságot és a rendőrség körözési munkájába vetett bizalmat.

 

A Rendőrség megkereste az egyik kerékpáros szakportált a www.bikemag.hu oldalt, akik csatlakoztak az akcióhoz, népszerűsítve az online adatbázist.

Mint azt az internetes oldal főszerkesztője Laczkó András elmondta, tapasztalatuk az, hogy naponta töltenek fel a website-jukra olyan felhívásokat, amikben lopott kerékpárokat keresnek. A biciklisek pedig már csak akkor foglalkoznak a kerékpárjaik különböző egyedi azonosítóival, amikor megtörténik a baj, és ellopják a kétkerekűt. Sok esetben viszont nem is tudják az alvázszámát, és amikor a lopott kerékpárok megkerülnek, a biciklik visszaadása emiatt nagyon nehézkesen történik meg. A tulajdonos ugyanis nem tudja semmivel bizonyítani, hogy a megtalált kétkerekű valóban az övé. Ez a rendszer ezt könnyíti meg. Kihangsúlyozta, hogy minden fórumon , amin csak tudják, propagálni fogják a programot.

 

Benkó Barbara, magyar hegyikerékpáros olimpikon a kampány arcaként elmondta, nagyon jónak tartja ezt a kezdeményezést a Rendőrség részéről. Ez mind a bicikliseknek jó, hiszen biztonságban tudhatják kerékpárjaikat, mind a Rendőrségnek, mert segíti a munkájukat a felderítés során.

 

Miután a tájékoztató megtörtént, a rendőrség munkatársai be is regisztrálták az olimpikon kerékpárját a www.bikesafe.hu oldalra.    

 

 

 

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Belvárosi razzia

Újra ellepték a belvárost a rendőrök és a társhatóságok: komplex bűnügyi-rendészeti ellenőrzést tartottak szombaton éjszaka Budapest V., VI. és VII. kerületében. Több mint hatszáz igazoltatás, több mint négyszáz gépkocsi és két szórakozóhely ellenőrzése során elfogtak vagy előállítottak 29 embert, és megtaláltak hét, gyermekotthonból szökött fiatalt is.

 

Körözött rakományt foglaltak le Csanádpalotán

Osztrák hatóságok által körözött krosszmotort és segédmotoros kerékpárt, valamint műszaki és hajózási eszközöket foglaltak le Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen a magyar rendőrök.

 

Kihasználta jóhiszeműségét

Egy 27 éves tiszapüspöki nő több alkalommal kért pár ezer forintot az idős helybélitől. Az utolsó alkalom azonban nem várt fordulatot vett, és rablás lett a vége.

 

48 millió szállt el

Az elkövetők magukat banki alkalmazottnak, majd rendőrnek kiadva hívtak fel egy győri nőt.