Javaslataink az őszi-téli átállás időszakára

2014. 10. 22., sze - 09:41
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A megváltozott időjárási-, látási- és útviszonyokhoz a közlekedésbiztonság megóvása érdekében minden közlekedőnek alkalmazkodni kell.

A közlekedésben az őszi-téli időszak tudatos felkészülést igényel. Megváltoznak az időjárási-, látási- és útviszonyok, amelyekhez gyalogosoknak és autósoknak - minden közlekedőnek - alkalmazkodni kell. Jellemző baleseti kockázati tényező, hogy a járművezetők ezeket a körülményeket figyelmen kívül hagyva, nem a megváltozott út- és látási viszonyoknak megfelelő sebességgel vezetik járműveiket, míg az észlelhetőség hiányosságai elsősorban a gyalogosok és kerékpárosok részére jelentenek többletkockázatot. Különösen jellemző ez a lakott területen kívüli útszakaszokra, ahol adott a jogszabályi lehetőség a magasabb haladási sebességre. Ebben az időszakban megnövekszik a követési távolság meg nem tartásából eredő „koccanásos” balesetek száma, melyek akár órákig megbéníthatják a forgalmat. Mindezek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy a járművezetők mindig az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezessék gépjárműveiket, próbáljanak meg fokozatosan alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, tekintettel az esetleges ködös, esős, havas időjárásra. Nagyobb követési távolságot tartva lassabban kell vezetni, így kisebb a balesetek bekövetkeztének kockázata, rossz manőverezés esetén pedig a hibák könnyebben korrigálhatóak. Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázzunk az úttest mellett haladó gyalogosokra, kiemelten a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén. Lassabb, körültekintőbb, előrelátóbb vezetéssel megelőzhetőek a gyalogos baleseteket, még ha azt a gyalogos figyelmetlensége váltotta is ki. A gépjárműveket ajánlatos már október hónapban alaposan átnézni, megvizsgálva minden biztonsági berendezést és tartozékot. A hideg idő előtt fel kell tölteni a hűtőrendszert és az ablakmosó tartályt fagyálló folyadékkal. Az őszi- téli időszakban a látási viszonyok gyakran rosszak, korán sötétedik, hosszabb ideig kell használni a gépjármű világító berendezéseit - ezért is nagyon fontos, hogy azok megfelelően működjenek. Egyenként meg kell győződni a lámpák, fényszórók, illetve az irányjelző készülékek tisztaságáról és működéséről. A gumiabroncs minősége, állapota életet menthet. Ha a napi átlag hőmérséklet +7 °C alá süllyed, ajánlott a téli gumiabroncsokat felszerelni. Lényeges, hogy minden járművezető megfelelően felkészítse járművét - és természetesen saját magát – a megváltozó körülményekre.

 

Balesetmentes közlekedést kívánunk!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Tíz díler rendőrkézen

Nagyszabású, összehangolt akcióban, több mint 180 kolléga közreműködésével csaptak le a rendőrök Jászapátiban és Hevesen új pszichoaktív anyaggal kereskedőkre.

 

A gyanú szerint bántalmazta a gyermekét

A Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya életveszélyt okozó gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétség elkövetése miatt folytat eljárást.

 

Időben

A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság Tokaji Rendőrőrs körzeti megbízottja ért oda először egy közúti balesethez.

 

Eltűnt Németh József

A 45 éves férfi megtalálása érdekében a csornai rendőrök az állampolgárok segítségét kérik.

 

Közel kilencmillió forint a kár

Egy kazincbarcikai sértett számlájáról közel kilencmillió forintot vett le egy elkövető. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.

 

Ki látta Orsós Krisztiánt?

A Veszprémi Rendőrkapitányság munkatársai a lakosság segítségét kérik az eltűnt fiú megtalálása érdekében.